Bilim insanlarını şaşkına çeviren keşif

Kaynak: sondakika.com 26/02/2021

Bilim insanlarını şaşkına çeviren keşif: En son 1923’te görünen arı türü yeniden ortaya çıktı.

Dünya üzerinde en son 1923’te ve yalnızca 6 kez görülen çok nadir bir arı türü yıllar sonra yeniden ortaya çıktı. Pharos Hylaeus Lactiferous arının neslinin tükenmiş olduğunu tahmin eden bilim insanları, büyük bir şaşkınlık yaşarken, bu duruma bir açıklama getirmeye çalışıyorlar.

Avustralya‘nın Queensland bölgesinde görevli bilim insanları ve uzmanları akıllara durgunluk veren bir keşif yaptı. Uzmanlar en son 1923 yılında görülen ve dünya üzerinde sadece 6 adet tespit edilen Pharo Hylaeus Lactiferus isimli çok nadir bir arı çeşidinin tekrar görüldüğünü duyurdu.

NESLİNİN TÜKENMİŞ OLDUĞU TAHMİN EDİLİYORDU

Bilim insanları bu keşif ile ilgili inceleme başlatırken, daha önce bu arı türünün neslinin tükenmiş olduğu tahmin ediliyordu. Adelaide’deki Flinder Üniversitesi’nde görevli bilim insanları, “Bu türün muhtemelen nesli hiçbir zaman tükenmedi. Sadece hayatta kalmanın baskısı sebebiyle gizleniyorlardı” iddiasını ortaya attı.

ORMAN YANGINLARI VE KÜRESEL İKLİM DEĞİŞİKLİĞİ NEDEN OLDU

Bilim insanları, “Nüfusun artmasıyla birlikte yeşil alanların ve ormanların yıkılması ve ağaçların kesilerek şehirleşme yapılması doğanın dengesini bozdu. Buna ek olarak büyük orman yangınları ve küresel iklim değişikliği de gelince bu türlerin yaşaması için gerekli ortam kalmadı” açıklamasını yaptı. Avrupa’nın kolonileşme sürecinden bu yana Avustralya’daki ormanlar ve yeşil alanların yüzde 40’ı yok edildi.

Bilim dünyasını şaşırtan araştırma The Journal of Hymenoptera Research isimli dergide yayınlandı.